DVD Stari Jankovci
OPĆENITO
Stari Jankovci su selo i sjedište općine u najistočnijoj županiji Republike Hrvatske, Vukovarsko-srijemskoj. Općina Stari Jankovci se sastoji od pet naselja: Stari Jankovci, Novi Jankovci, Srijemske Laze, Slakovci i Orolik te obuhvaća površinu od 9517 ha (95,2) i čini 4% ukupne površine Vukovarsko-srijemske županije. Općina Stari Jankovci nalazi se u zapadnom Srijemu i po zadnjem popisu stanovništva broji 3,271 stanovnika.
GOSPODARSTVO
U prirodna bogastva naše Općine ubrajamo obradive poljoprivredne površine koje čine 65,3% ukupne površine općine, odnosno 6034ha i gotovo su u potpunosti vrtovi i oranice te šuma koja prekriva 2577ha.
Na području općine postoje poljoprivredne zadruge: PZ Jankovci- Stari Jankovci, PZ Urod- Srijemske Laze, PZ Slakovci, također postoje i dvije benzinske postaje te niz obrtničkih i ugostiteljskih objekata. Na području općine nalazi se dio vrijednog naftoplinskog polja Đeletovci i Privlaka s crpilištima nafte i plina, također i vrijedno nalazište opekarske gline u Starim Jankovcima (površina 7,5ha). Područjem općine položen je cjevovod Jadranskog naftovoda (JANAF) značajan za Republiku Hrvatsku. Odnedavno imamo i stanicu za obradu plina u Starim Jankovcima, „Plinacro“ postrojenje koje će prihvaćati plin iz eksploatacijskih polja Cerić i Berak te nakon obrade i postizanja karakteristika plina prosljeđivati u Plinacrov sustav preko mjerne stanice u Starim Jankovcima.
VJERSKI ŽIVOT
Vjerski život u povijesti našeg sela prvi put bilježimo kada je Papin legat 1333. – 1335. ubirao crkveni porez u vukovarskom arhiđakonatu te je došao 6 puta u Jankovce, gdje je župnikom bio Benedikt. Od tada u našemu selu sastavni dio života čini vjera.
Župa danas nosi naziv Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije, a službu župnika obavlja Mato Špoljar od 1982. godine pa sve do danas.
KULTURA
Najveći dio kulturnog života u našemu selu imaju udruge i društva kao što su: LD Jastreb, DVD Stari Jankovci, KUD Stari Jankovci, Udruga Hrvatska žena, Udruga za njegovanje običaja Mađara Starih Jankovaca, ŠRU Amur, Udruga Šapa, Katolička laička udruga Radost, Crkveni zbor Johosef te Nogometni klub HAŠK Sokol. U selu temeljem Ustavnog zakona o nacionalnim manjinama djeluje i Općinsko vijeće Mađarske nacionalne manjine.
SPORT
Prvi nogometni klub u Starim Jankovcima je osnovan 1931. godine pod imenom Sremac te prvi dokumentirani zapisi o igranju nogometa u Starim Jankovcima i o nogometnom klubu u našem mjestu datiraju iz 1938. godine. Danas aktivno rade, a neki od većih uspjeha su 4. mjesto u Slavonskoj zoni - Posavska skupina 1979./80., 2. mjesto u 1. ŽNL Vukovarsko-srijemskoj 2005./06., 2012./13 i 2014/15. i 1. mjesto u 1. ŽNL Vukovarsko-srijemskoj 2019./2020.
POVIJEST DVD-a
Važnim događajem starojankovačke povijesti smatra se osnutak 1931.godine Dobrovoljnog vatrogasnog društva Stari Jankovci. „Dana 21. lipnja 1931. godine Inicijativni odbor u sastavu – Ivan Sudarević, Ivan Kuruc, Hajnrih Šumaher, Josip Majer, Franjo Šafarik, Ivan Karliček, Marko Carić, Stjepan Karliček, Franjo Blašković, Martin Oster, Andrija Gurašević, Antun Randović, Ivan Kratofil i Arsenije Milašinović, kao tadašnji općinski bilježnik, sastaju se i osnivaju prvu privremenu upravu Dobrovoljnog vatrogasnog društva Stari Jankovci. Zapisnik s ove sjednice vodio je općinski bilježnik. Tom prilikom izabran je Agitacioni odbor (termin iz zapisnika) koji je imao zadatak okupiti članstvo za ovo društvo. Čelne funkcije na ovoj sjednici podijeljene su ovako: prvi privremeni predsjednik Društva postaje Ivan Sudarević, zapovjednik – Josip Majer, podzapovjednik – Stjepan Karliček, tajnik – Arsenije Milašinović, blagajnik – Franjo Šafarik, spremištar – Antun Randović i vježbatelj – Ivan Kratofil. Slijedi citat iz zapisnika: „ Na istoj sjednici zamoliti općinsko poglavarstvo Stari Jankovci da općinske štrcaljke stavi u red da postanu uporabive i potom predade društvu na upotrebu“.
Druga sjednica privremenog tijela društva održana je 29. lipnja 1931. god. i okupila je već 33 člana. Na ovoj sjednici izabrani su članovi koji će prikupljati dobrovoljne priloge na korist društvene blagajne (termin iz zapisnika). Iz ovih prvih sastanaka uočljivo je kako su se u osnivanje društva uključili svi, dakle, Hrvati, Mađari, Nijemci i Srbi, jer je ono zaista bilo prijeka potreba ovoga mjesta. Uoči otvaranja sastanka uvodi se pozdrav „Pomoz Bog“ koji je već u starijim društvima tradicija i isti će se održati dugi niz godina.
Dana 16. rujna 1931. godine društvo je održalo prvu redovnu osnivačku skupštinu. Prva stalna uprava ovoga društva postaje: predsjednik– Antun Ivančik, zapovjednik – Danijel Gutwein, podzapovjednik – Ivan Sudarević, tajnik– Arsenije Milašinović, blagajnik – Franjo Šafarik, spremištar - Antun Randović. Članovi Nadzornog odbora su: Ilija Sudarević, Ivan Karliček i Tomo Štrangar. S velikom voljom, htijenjem i entuzijazmom nastavljen je rad ovoga Društva.
Dobrovoljnim prilozima, održavanjem balova, diletantskim zabavama, itd., prikupljaju se sredstva i kupuje oprema, nabavljaju glazbala i uvježbava ekipa. Kruna toga rada je gradnja Vatrogasnog doma 1934. godine. Oko ovoga Društva u to vrijeme okuplja se cijelo mjesto i nema sumnje da je ovo zlatni period Vatrogasnog društva. Dobrovoljno vatrogasno društvo redovito obilježava Florijanovo na dan 4. svibnja i na taj dan odaju se priznanja, provodi bakljada i održavaju banketi (termin iz zapisnika).
Ratni događaji Drugoga svjetskog rata znatno utječu na rad ovoga Društva. Privremeno im oduzimaju prostorije, zabranjuju rad, ali ubrzo se uviđa da je ovo Društvo na korist svih, pa se s novim poletom i zanosom kreće u rad i Društvo opstaje i doživljava novi procvat! Oprema je bila jednostavna. Korištene su ručne pumpe koje su vukli konji. S vremenom je napredovala i tehnika. Ručne pumpe su zamjenjene motornim pumpama. Tlak vode je postignut veći i bilo je lakše gasiti požare. Tako je dobrovoljno vatrogasno društvo Stari Jankovci kupilo traktor i traktorsku cisternu. Napravljeno je i spremište za vozilo. Rad vatrogasaca sa mlađim kategorijama također je organiziran. Vatrogasci se natječu na razini Općine Vinkovci.
Nakon Domovinskog rata morali smo krenuti ispočetka razvijati DVD.
2007. godine prošireno je vatrogasno spremište, kupljeno je novo vatrogasno vozilo i kombi vozilo. U sklopu spremišta nalazi se: sala za sastanke, sanitarni čvor s tuševima i omogućeno je grijanje cijelog vatrogasnog spremišta.
DVD STARI JANKOVCI DANAS
Društvo sada broji 75 članova (11 su mladi članovi, a 64 su odrasli). Po kvalifikacijskoj strukturi u matičnoj evidenciji imamo 25 operativaca od 64 odraslih članova.
Zvanja u DVD-u: 17 vatrogasaca, 12 vatrogasaca I. klase, 2 vatrogasna dočasnika, 4 vatrogasna dočasnika I. klase, 2 vatrogasna časnika, 13 vatrogasnih časnika I. klase
Po prvi puta imamo seniorsku ekipu žena koje nas ponosno predstavljaju na svim natjecanjima. U zadnje se vrijeme povećavao broj intervencija u usporedbi s prijašnjim godinama te naš DVD redovito sudjeluje na svim osposobljavanjima vatrogasaca u našoj Županiji.
Društvo od vozila posjeduje:
-IVECO MAGIRUS 80-16; navalni, kapacitet spremnika 2000 litara vode, jedno vitlo od 60 metara)
-IVECO MAGIRUS 80-16; tehnički kamion (nema vodu)