OSNIVANJE
U kući Marka Đigmunovića, adresa Gajić 8 (danas Preradovićeva 123, vlasništvo Ace i Antuna Điganovića), 23. rujna 1923. godine održana je osnivačka skupština Dobrovoljnog vatrogasnog društva Slakovci sa sljedećim dnevnim redom:
-Pozdrav osnivača,
-Imenovanje bilježnika skupštine,
-Obrazloženje osnutka DVD-a i stvaranje zaključaka o osnutku,
-Izbor upravnog i nadzornog odbora novoosnovanog društva.
Kuća u kojoj je 1923. godine održana osnivačka skupština DVD-a Slakovci
Društvo je tada brojilo 19 članova, a izabran je prvi upravni odbor DVD-a Slakovci od sedam članova. Prvi predsjednik je bio Mato Šokčević.
IZGRADNJA SPREMIŠTA I VATROGASNOG DOMA
Osma godina od osnutka DVD još nije imao svoje radne prostore odnosno spremište. U ljeto 1930. godine je donesena odluka da se prisupi izgradnji spremišta. U svibnju 1931. godine je u novom spremištu održana je osma redovna skupština društva, a u rujnu iste godine je i službeno otvoreno, s posvetom, prvo spremište s malom salom u koju je odlagana postojeća skromna oprema.
Spremište je bilo na lokaciji današnje zgrade DVD-a na uglu današnje Vatrogasne i Gundulićeve ulice, na tzv. "Bari". Ubrzo je uz ovaj objekt, 1931. godine izgrađena i povezana velika sala s pozornicom. Funkciju izvanrednog prostora za sve kulturne i ine manifestacije imala je i nekoliko desetljeća iza Drugog svjetskog rata.Tako su slakovački vatrogasci dobili suvremen vatrogasni dom s malom i velikom salom čime su stvoreni uvjeti za još veću aktivnost DVD-a Slakovci, kulturno-prosvjetni život mjesta i okupljanje mještana.
Početkom drugog svjetskog rata nastupili su teški uvjeti rada i aktivnosti. Vatrogasni dom se nije redovito održavao. Zub vremena i korištenje od strane svih uništiše stari vatrogasni dom što je dovelo do zabrane uporabe istog 1977. godine.Nakon obimnih priprema u veljači 1980. godine otpočinje izgradnja Poslovnog centra „Slak“ u okviru kojeg je i vatrogasno spremište a otvorenje istog je bilo u listopadu 1981. godine.
Velika sala uz vatrogasno spremište
U razdoblju 1980.-1983. godine bilo je ozbiljnih planova da se staro spremište preuredi, no prevladalo je mišljenje da se izgradi novi vatrogasni dom na lokaciji starog vatrogasnog spremišta i tako je staro spremište s malom dvoranom porušeno 1984. godine dobrovoljnim radom članova DVD-a.
Iskop temelja vatrogasnog doma na „Bari“ Vatrogasni dom pušten u uporabu u povodu 1984.godine 60-godišnjice DVD-a Slakovci 23. rujna 1984. godine.
Tijekom Domovinskog rata i okupacije Slakovaca vatrogasni dom na Bari je u veljači 1996. godine spaljen.Ideja o obnovi vatrogasnog doma potekla je od slakovačkih članova poglavarstva i općinskog vijeća Općine Stari Jankovci i prije mirne reintegracije. Prvobitna zamisao je bila da se dom obnovi u predratnom stanju i izgledu.
Razrušeni i spaljeni ostaci Vatrogasnog doma puštenog u uporabu u povodu 60-godišnjice DVD-a Slakovci 23. rujna 1984. godine.
Kad je 1997. godine počela obnova kuća u Slakovcima, došla je nova ideja da se dom obnovi, ali i dogradi. Nakon rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, obnova i dogradnja je počela 1998. godine i dovršena do kraja iste godine.
Vatrogasni dom obnovljen i dograđen 1998./2000. godine
Vatrogasno spremište u sastavu Poslovnog centra Slak je bilo opustošeno i oštečeno, ali je 2002. godine u potpunosti obnovljeno.
OPREMA
Prva skupna vatrogasna oprema sastojala se od štrcaljke "Smekal", odgovarajućih cjevina i mlaznice. U perodu od 1930. do 1935. godine nabavila se još neka skupna oprema ali se i dalje oskudjevalo. Prva kola s drvenim buretom od 600 litara nabavljena su 1930. godine a druga kola sa željeznim buretom od 750 litara nabavljena su 1936. godine. U razdoblju antifašističkog otpora od 1941. do 1945. godine skupna vatrogasna oprema je bila smještena u vatrogasnom domu, ali je dio opreme nestao. Ručna štrcaljka je nabavljena 1950. godine, i bila je u uporabi do 1965. godine. Prijevozna motorna pumpa „Savica“ nabavljena je 1959. godine, a 1978. godine kupljena je i druga i to „Rosenbauer“ 600 l/min.Auto-cisterna je nabavljena 1972. godine ali je zbog dotrajalosti ista rashodovana i prodana iza 1984. godine.
Tijekom okupacije razgrabljene su ili uništene sve skupne sprave i oprema. Po povratku krenulo se od nule. Vatrogasno vozilo – cisternu 8000 litara dodijelila je Javna vatrogasna postrojba grada Vinkovaca.I osobna oprema teško se nabavljala kao i skupna, uvijek je nešto nedostajalo i nije bilo kompletno.
Prva kompletna osobna oprema sašivena je po mjeri 1935. godine.
U prvim godinama nakon 1945. godine bilo je darova, a kasnije se osobna oprema sve više kupovalo za vlastiti novac. U pedesetim godinama policijske bluze Društvo je prepravljalo za svoju uporabu. Izgradnja vatrogasnog doma usporila je odnosno zaustavila nabavku suvremenije osobne vatrogasne opreme.
Tijekom okupacije također ja razgrabljena ili uništena i sva osobna oprema.
Većinu opreme namaknuli su sami vatrogasci iz donacija sponzora, vlastitih sredstava i sredstava koje DVD dobio od Općine Stari Jankovci.
Popis sprava i skupne vatrogasne opreme koju je posjedovao DVD Slakovci prije okupacije
Autocisterna dar JVP grada Vinkovaca Dio osobne vatrogasne opreme DVD-a Slakovci
u novom vatrogasnom spremištu 1981. godine
ČLANSTVO
Prvi slakovački izvršujući članovi su bili ujedno i osnivači, bilo ih je 19. Svake godine njihov broj se povećavao tako da je 1930. godine bilo 30 članova a 43 u 1940. godini. Sa 40 članova Društvo je dočekalo kraj drugog svjetskog rata. Nakon rata se pooštravaju uvjeti stjecanja statusa tako da se i broj članova Društva smanjuje. Tako je 1950. godine bilo 34 člana, 1960. godine 28 članova a 1963. godine 25 članova. Nakon toga broj članova se počeo povečavati tako da je 1978. godine bilo 42 člana a 1984. godine sveukupno je bilo 86 članova, od toga 15 mladeži. Početkom Domovinskog rata DVD broji ukupno 53 člana. Po okupaciji sela svi vatrogasci su se iselili osim dvojice, ali su i oni u prosincu 1992. godine morali napustiti svoje domove.
Za vrijeme progonstva Dobrovoljno vatrogasno društvo Slakovci nije djelovalo do 1997. godine kada je održana prognanička izborna skupština. U 2001. godini u Društvo je pristupilo 13 učenika Osnovne škole i 11 mladića. Upravni odbor DVD-a 2003. godine izvršio je temeljitu reviziju članstva radi ustrojavanja nove matične knjige. Te godine je utvrđeno da društvo broji ukupno 55 članova i to časnika 1, dočasnika 5, vatrogasaca 22, pripravnika 10, pričuvnih članova 2, počasnih 3 člana i 12 pripadnika djece i mladeži.
Danas, 2010. godine, DVD Slakovci broji 63 člana od toga 52 odrasla člana i 11 djece i mladeži. Po zvanjima u matičnoj evidenciji imamo 23 vatrogasca, 3 vatrogasca I. klase, 6 vatrogasnih dočasnika, 3 vatrogasna dočasnika I. klase, 1 vatrogasni časnik i 1 viši vatrogasni časnik. Po kvalifikacijskoj strukturi to izgleda ovako: pripravnik „A“ 11 članova, pripravnik „B“ 2 člana, operativac 33 članova, veteran 3 člana, počasni član 3, djece 6-12 godina 1 i mladež 12-16 godina 10. Upravljačka tijela u DVD-u čine Upravni i Nadzorni odbor koji dogovaraju smjernice za rad DVD-a Slakovci i temeljem istih nižu se aktivnosti Društva.